Homepage
Polski-English-Nederlands-Français-Español-Português-Deutsch

Zlota rybka w kulistym akwarium

Dekoracja i narzędzie tortur

Coraz częściej można je znaleźć w restauracjach i sklepach. Mają różne kształty i kolory: kule na ryby, a w nich jedną lub więcej złotych rybek. Często można też spotkać pół-akwaria przymocowane do ściany. W restauracji na wystawie w Ijmuiden na każdym stoliku umieszczono zwykłą szklaną kulę z dwiema złotymi rybkami. Kazdego ranka wymieniano martwe rybki na nowe – żywe. Niektórzy goście wrzucali do środka niedopałki papierosów, inni wlewali piwo. Najwidoczniej złote rybki jako ozdoba są w modzie. Zwierzęta te rzadko postrzega się lub traktuje jako żywe stworzenia, chociaż wiadomo, że są bardzo wrażliwe. Dobrze traktowane złote rybki mogą dożyć 20 do 40 lat. W waskich, kulistych naczyniach przetrwają ledwo kilka dni lub tygodni. Chińczycy rozpoczęli hodowlę złotych rybek z karpia srebrnego ponad tysiąc lat temu. Początkowo zwierzęta te trzymane były w stawach, później również w dużych glinianych misach. Przez wieki złota rybka wyhodowana została w różnych odmianach na całym świecie i stawała się coraz bardziej popularna. Kazdego roku na świecie hoduje się sto milionów złotych rybek, w samej Holandii sprzedawanych jest rocznie 5-10 milionów. Łatwo obliczyć, że zwierzęta skazane są na krótkie życie.

Dlaczego kuliste akwaria są niedobre

Wiele złotych rybek ląduje w kulach, ponieważ ludzie niestety nie zdają sobie sprawy, że jest to dla ryby tortura. Dlaczego? Po pierwsze, kule są oczywiście dużo za małe – zazwyczaj zawierają kilka, a w najlepszym wypadku 10-15 litrów wody. To o wiele za mało dla złotej rybki, która potrzebuje co najmniej 250 litrów wody. Mała ilość wody w kuli nie tylko szybko się brudzi, ale również za szybko się nagrzewa. Z uwagi na kształt akwarium, obszar styku wody z powietrzem jest tak mały, że w wodzie nieprzerwanie brakuje tlenu. Środowisko takie nie oferuje rybce nic interesującego ani żadnego zróżnicowania. Zwierzęta nie są w stanie określić swojego położenia, ukryć się, oddalić się od innej ryby albo szukać jedzenia. Za mało jest też miejsca do poruszania. Ryby, a wśród nich także złote rybki, przystosowane są do pokonywania dużych odległości. W kuli mogą pływać jedynie w kólko. W opinii specjalistów kule nie nadają się zupelnie do trzymania ryb. Biolog i dyrektor Wilhelmina Aquarium w Stuttgarcie, dr Dieter Jauch, napisał w swej ksiazce na temat pielęgnacji złotych rybek, „Goldfish in aquariums and gardenponds” (przyp.tłum.: jak dotąd książki nie wydano w języku polskim): „Ktokolwiek umieszcza złotą rybkę w tego typu wiezieniu, znęca się nad zwierzęciem”.
Miska ze złotą rybką jako narzędzie do dekoracji i tortur

Gdzie trzymać złote rybki?

Najlepiej w środowisku naturalnym, w głębokim stawie. Możemy też trzymać je w akwarium, o ile spełnia ono odpowiednie warunki: rybki o długości 15 do 20 cm potrzebują co najmniej 250 litrów wody. Oznacza to akwarium o wymiarach 100x50x50 cm. Niedawno magazyn „The Aquarium” polecił ten rozmiar jako standardowy. To olbrzymia różnica w porównaniu z malutką szklaną kulą. Dopóki rybki są małe, wystarczy mniejsze, ale prostokątne akwarium. Złote rybki są towarzyskimi zwierzętami i nie należy trzymać ich pojedynczo, ale w małych grupach, zdaniem ekspertów, około 10 osobników.
Ważnym jest również, by akwarium stanowiło ciekawe, zróżnicowane środowisko: absolutnie niezbędne są różne rośliny wodne, kamienie i drobny żwir. Złote rybki lubią pływać grupami w poszukiwaniu pożywienia. Lubią również przekopywać nozami podłoże, właściwie zupełnie jak świnie, szukając pożywienia. Wszystko to zapewnia zwierzętom niezbędną rozrywkę oraz ruch i pozwala im na zachowanie zdrowia fizycznego i psychicznego.

Jak możemy pomóc w pozbyciu się szklanych kul?

Po pierwsze, właściciele złotych rybek muszą kupić normalne akwaria. Są one kosztowniejsze od kul, ale zapewniają zwierzętom minimum przestrzeni życiowej, a hodowcom dużo więcej przyjemności. Po drugie, duża odpowiedzialność spoczywa na handlowcach. To właśnie oni mają nieodpowiednie akwaria w sklepach i sprzedają je klientom. Wiele osób uważa, że szklane kule są dobre, ponieważ są dostępne w sklepach zoologicznych. Nalegamy na właścicieli sklepów zoologicznych, aby nie oferowali kulistych akwariów swoim klientom.
Ton Dekker and Marijke Santen tlum. Aleksandra Kulesza-Fink.

Porada dla Twojego obszaru językowego

Większość naszych artykułów jest napisana w języku holenderskim. Zapraszamy do eksploracji holenderskiego mapy witryny i korzystania z funkcji tłumaczenia w Google Translate. W ten sposób będziesz mógł przeczytać naszą wiadomość na temat praw zwierząt, sprzeciwów wobec intensywnej hodowli zwierząt i innych tematów w Twoim własnym języku.

Oto adres URL, który tłumaczy mapę witryny dla Ciebie.
https://animalfreedom-org.translate.goog/paginas/zoeken/sitemap.html.


logoAnimal Freedom Foundation.

Autor .

Oświadczenie o ochronie prywatności.

Wróć na górę