Homepage
Polski-English-Nederlands-Español-Português-Deutsch-Français

Prawa zwierząt muszą być przestrzegane

Czy wszystkie naganne dziaania wobec zwierzt powinny zosta zakazane?

Oczywistym jest zakaz maltretowania i krzywdzenia zarwno fizycznego, jak i psychicznego: przycinanie uszu i ogonw, hodowla znieksztaconych zwierzt w rozumieniu klasycznej hodowli oraz inynieria genetyczna, zaniedbanie, okruciestwo transportu, wiwisekcja, celowe wzbudzanie agresji, pewne form rozrywki (taczce niedwiedzie), zoofilia, okrutne zabawy ze zwierztami czy zbdne naraanie na zagroenie ycia ("wojsko"). Niemal na pewno do wyobrani wielu osb przemawia zakaz istnienia gospodarstw produkcyjnych, gdzie zwierzta skazane s na ycie w ciasnych klatkach, gdzie odebrany jest im nawet cie wolnoci. Zabijanie dla przyjemnoci rwnie nie znajduje duego poparcia opinii spoecznej. Zdania s duo bardziej podzielone, gdy zwierzta pozbawiane s wolnoci lub zaniedbywane przez krtki okres czasu. Przykady stanowi ubj lub polowanie dla przyjemnoci, lecz take uywanie zwierzt w przemyle rozrywkowym. Prawnie wyznaczona ilo ryb do poowu lub prawne ograniczenia iloci zwierzt hodowlanych przeznaczonych do uboju, wydaj si by opcjami do zaakceptowania. Rwnie logicznym jest wystpowanie o szybk i bezbolesn mier zwierzt, ktre zamierzamy zje.
Lekceważenie dobra zwierząt z powodu rozrywki zaprzecza prawu do wolności. Czy to zachowanie powinno zostać zabronione czy też zniechęcanie jest skuteczniejszą metodą? Wędkarstwo sportowe tym się rżni od polowania, iż samo złapanie jest ważniejsze od zabicia zwierzęcia. Częstokroć schwytane ryby są bezpiecznie wrzucane do wody. Choć wędkarz nie ma na celu skrzywdzenia ani zabicia zwierzęcia, używanie haczyka lub łapanie ryby w sieć uznać należy za naruszenie integralności zwierzęcia. W przypadku wyścigw gołębi pocztowych pozbawinie ptakw ich wolności ma miejsce przez możliwie krtki okres czasu, by zapewnić im bezpieczeństwo. Wydaje się, że zniechęcanie przynosi więcej skutkw aniżeli prawne środki mające na celu zabronienie tych sportw. Sposoby na promowanie dobra zwierząt w wędkarstwie:
  • położenie kresu masowemu zarybianiu (co jest rwnież formą tworzenia sztucznego środowiska)
  • zabronienie młodocianym wędkowania (bez nadzoru dorosłych)
Sposoby na promowanie dobra zwierząt w wyścigach gołębi pocztowych:
  • ustalenie maksymalnej odległości, częstotliwości i czasu trwania lotu gołębia z domu
  • ograniczenie finansowej zależności uczestnikw
Dodatkowo, edukacja w szkołach oraz rządowa edukacja dorosłych, może powodować zmianę sposobu postrzegania zwierząt.
  • zwierzęta mają prawo do wolności
  • nie trzymaj w domu często hodowanego zwierzęcia
  • nie trzymaj w domu egzotycznego zwierzęcia
  • nie trzymaj zwierząt w klatkach, terrariach i akwariach
  • nie pielęgnuj hobby, ktre wymaga pogwałcenia praw zwierząt
Na koniec zauważyć należy, iż istnieją niepożądane sposoby wypuszczania zwierząt na wolność. Mamy tu na myśli zwierzęta, ktre wypuszczane są w środowisku, gdzie nie mogą przeżyć bez pomocy ludzi. Zasada ta odnosi się, mniej więcej, do zwierząt, ktre mieszkają na specjalnie wyznaczonych terenach, gdzie mogą żyć w naturalny sposb. Zwierzęta takie jak Heckrundere (gatunek bydła), koniki (gatunek koni) czy muflony (gatunek owcy). W praktyce oznacza to, że o zwierzętach tych nie można zapomnieć w przypadku skrajnych warunkw pogodowych lub długotrwałych chorb. Z uwagi na to, że człowiek jest odpowiedzialny za umieszczenie tych zwierząt na określonych terenach, winien być on rwnież odpowiedzialny za ich dobrobyt. Trzymanie w ogrodach zoologicznych egzotycznych gatunkw zwierząt (o ile nie są one zagrożone wyginięciem) jest rwnież niepożądane, nawet jeśli dokłada się wszelkich starań, by stworzyć im jak najbardziej naturalne warunki życia.

logoAnimal Freedom Foundation.

Autor .

Wróć na górę