Homepage
Polski-English-Nederlands-Español-Português-Deutsch-Français

Prawa zwierząt muszą być przestrzegane

Czy wszystkie nagannie działania wobec zwierząt powinny zostać zakazane?

Oczywistym jest zakaz maltretowania i krzywdzenia zarówno fizycznego, jak i psychicznego: przycinanie uszu i ogonów, hodowla zniekształconych zwierząt w rozumieniu klasycznej hodowli oraz inżynieria genetyczna, zaniedbanie, okrucieństwo transportu, wiwisekcja, celowe wzbudzanie agresji, pewne formy rozrywki (taczce niedźwiedzie), zoofilia, okrutne zabawy ze zwierzętami czy zbędne narażanie na zagrożenie życia ("wojsko").
Niemal na pewno do wyobraźni wielu osób przemawia zakaz istnienia gospodarstw produkcyjnych, gdzie zwierzęta skazane są na życie w ciasnych klatkach, gdzie odebrana jest im nawet cień wolności. Zabijanie dla przyjemności również nie znajduje dużego poparcia opinii społecznej. Zdania są dużo bardziej podzielone, gdy zwierzęta pozbawiane są wolności lub zaniedbywane przez krótki okres czasu. Przykłady stanowią ubój lub polowanie dla przyjemności, lecz także używanie zwierząt w przemyśle rozrywkowym. Prawnie wyznaczona ilość ryb do połowu lub prawne ograniczenia ilości zwierząt hodowlanych przeznaczonych do uboju, wydają się być opcjami do zaakceptowania. Równie logicznym jest występowanie o szybką i bezbolesną śmierć zwierząt, które zamierzamy zjeść.
Lekceważenie dobra zwierząt z powodu rozrywki zaprzecza prawu do wolności. Czy to zachowanie powinno zostać zabronione czy też zniechęcanie jest skuteczniejszą metodą? Wędkarstwo sportowe tym się rżni od polowania, iż samo złapanie jest ważniejsze od zabicia zwierzęcia. Częstokroć schwytane ryby są bezpiecznie wrzucane do wody. Choć wędkarz nie ma na celu skrzywdzenia ani zabicia zwierzęcia, używanie haczyka lub łapanie ryby w sieć uznać należy za naruszenie integralności zwierzęcia.
W przypadku wyścigw gołębi pocztowych pozbawinie ptakw ich wolności ma miejsce przez możliwie krtki okres czasu, by zapewnić im bezpieczeństwo.
Wydaje się, że zniechęcanie przynosi więcej skutkw aniżeli prawne środki mające na celu zabronienie tych sportw. Sposoby na promowanie dobra zwierząt w wędkarstwie:
  • położenie kresu masowemu zarybianiu (co jest rwnież formą tworzenia sztucznego środowiska)
  • zabronienie młodocianym wędkowania (bez nadzoru dorosłych)
Sposoby na promowanie dobra zwierząt w wyścigach gołębi pocztowych:
  • ustalenie maksymalnej odległości, częstotliwości i czasu trwania lotu gołębia z domu
  • ograniczenie finansowej zależności uczestnikw
Dodatkowo, edukacja w szkołach oraz rządowa edukacja dorosłych, może powodować zmianę sposobu postrzegania zwierząt.
  • zwierzęta mają prawo do wolności
  • nie trzymaj w domu często hodowanego zwierzęcia
  • nie trzymaj w domu egzotycznego zwierzęcia
  • nie trzymaj zwierząt w klatkach, terrariach i akwariach
  • nie pielęgnuj hobby, ktre wymaga pogwałcenia praw zwierząt
Na koniec zauważyć należy, iż istnieją niepożądane sposoby wypuszczania zwierząt na wolność.
Mamy tu na myśli zwierzęta, ktre wypuszczane są w środowisku, gdzie nie mogą przeżyć bez pomocy ludzi. Zasada ta odnosi się, mniej więcej, do zwierząt, ktre mieszkają na specjalnie wyznaczonych terenach, gdzie mogą żyć w naturalny sposb. Zwierzęta takie jak Heckrundere (gatunek bydła), koniki (gatunek koni) czy muflony (gatunek owcy). W praktyce oznacza to, że o zwierzętach tych nie można zapomnieć w przypadku skrajnych warunkw pogodowych lub długotrwałych chorb. Z uwagi na to, że człowiek jest odpowiedzialny za umieszczenie tych zwierząt na określonych terenach, winien być on rwnież odpowiedzialny za ich dobrobyt.
Trzymanie w ogrodach zoologicznych egzotycznych gatunkw zwierząt (o ile nie są one zagrożone wyginięciem) jest rwnież niepożądane, nawet jeśli dokłada się wszelkich starań, by stworzyć im jak najbardziej naturalne warunki życia.

Porada dla Twojego obszaru językowego

Większość naszych artykułów jest napisana w języku holenderskim. Zapraszamy do eksploracji holenderskiego mapy witryny i korzystania z funkcji tłumaczenia w Google Translate. W ten sposób będziesz mógł przeczytać naszą wiadomość na temat praw zwierząt, sprzeciwów wobec intensywnej hodowli zwierząt i innych tematów w Twoim własnym języku.

Oto adres URL, który tłumaczy mapę witryny dla Ciebie.
https://animalfreedom-org.translate.goog/paginas/zoeken/sitemap.html.


logoAnimal Freedom Foundation.

Autor .

Oświadczenie o ochronie prywatności.

Wróć na górę