Homepage
Polski-English-Français-Nederlands-Espanol-Portugues-Deutsch-Russian

Maltretowanie w gospodarstwach produkcyjnych

Pod linkami na tej stronie znajdziecie głównie zdjęcia.
Pod każdą kategorią jest link do pokazu slajdów na temat warunków, w jakich żyją dane zwierzęta. Na tej stronie przykłady maltretowania podzielone są ze względu na zwierzęta.
Wyszczególniono 5 typów argumentów przeciwko gospodarstwom produkcyjnym (zob. również powyżej).

Tematy
Wieprze i świnie
Krowy
Kury nioski i kury mięsne
Indyki
Norki
Króliki
Transport międzynarodowy
Rybołówstwo
Ubój psów i kotów dla mięsa

Wieprze i świnie

Świnie muszą być trzymane w ciemności przez niemal 24 godziny, by były spokojne. Od 2002 hodowcy świń zobowiązani są trzymać świnie na dwóch trzecich stałego podłoga. Jedna trzecia powinna być z kraty, by umożliwić przepływ uryny. Z tego powodu stoją one cały dzień w oparach amoniaku. Zwierzęta stoją cały dzień na podłodze z kraty, co powoduje, że cierpią na urazy nóg. Ponieważ żyją niemal przez cały czas w półcieniu lub ciemności (co ma utrzymać je spokojnymi) w bardzo małych klatkach, nie są do niczego przyzwyczajone i wpadają w panikę, kiedy są przewożone do rzeźni (zazwyczaj po 3 do 6 miesiącach). Jest to jeszcze gorsze w przypadku długich transportów. W samej Holandii, około 10.000 świń i prosiąt jest codziennie transportowanych do rzeźni lub na tucz w dalekim kraju. Świnie źle znoszą transport, są bardzo podatne na stres i łatwo chorują w drodze.
Kiedy są młode, maciory są wciskane pomiędzy dwa pręty, żeby nie mogły się obrócić i opiekować się prosiętami, tylko je karmić. Robione jest to, żeby maciorka nie przygniotła prosięcia z uwagi na brak miejsca. Prosięta przenoszone są do miejsca, gdzie odzwyczaja się je od mleka matki po okresie karmienia 3 do 4 tygodni (zamiast naturalnych 14 tygodni). W wieku około 72 dni, zabierane są na farmę tuczników, gdzie umieszczane są po 14 w chlewie o powierzchni 10m², zazwyczaj na podłodze z kraty, bez siana.
Samce (kury) są kastrowane bez znieczulenia, w celu zaspokojenia rynków zagranicznych, ponieważ pono męskie hormony mają wpływ na zapach mięsa. Nie jest to w rzeczywistości problem w przypadku świń zarzynanych w tak młodym wieku. Maciorki cierpią z powodu ciężkiego stresu (np. chorób serca i żołądka) z powodu ograniczenia swobody poruszania. Z desperacji często gryzą sztachety swoich klatek. Świnie są z natury bardzo skorymi do zabawy i inteligentnymi zwierzętami.
Przeczytaj więcej o problemach życia świń na stronie CIWF (Compassion in World Farming - Współczucie a Hodowla na świecie). Na początku roku 2000, dochodzenie przeprowadzone przez AID (Dutch Inspection Service, Holenderskie Służby Inspekcyjne, które sprawdzają stosowanie się do praw zwierząt w Holandii) pokazało, że ponad 50% rolników nie przestrzega przepisów dotyczących nawet minimum dobrobytu świń i celowo sprawia zwierzętom cierpienie. Bardzo często zwierzęta trzymane są na małych przestrzeniach, słabo oświetlonych lub ciemnych miejscach, pozbawione jakiejkolwiek rozrywki. Trzymając zwierzęta w mniejszych klatkach, hodowcy świń unikają zakupu systemów do usuwania amoniaku.

Wybierz się na wirtualną wycieczkę po chlewie.

Krowy mleczne

Krowy mleczne, przeciętnie, nie żyją dłużej niż cztery i pół roku. W idealnych warunkach mogą osiągnąć wiek trzydziestu lat, ale ich poziom produkcyjny zmniejsza się od około szóstego roku życia.
W czasie swego życia, krowy rodzą cielęta co rok, ponieważ jest to jedyny sposób na inicjację produkcji mleka. Cielęta zabierane są od razu lub, najdalej, po tygodniu, by uniknąć powstania więzi pomiędzy matką i dzieckiem. Cielęta trzymane są w klatkach. Są to białe, zadaszone, podobne do igloo budowle używane przez niektórych farmerów jako zewnętrzne "kojce". Klatki oddzielają młode cielęta od innych. Przez pierwsze osiem tygodni cielęta mają silny instynkt ssania. Jeśli nie pozwala się im ssać mleka matek, zaczynają ssać części ciała innych cieląt.
10% krów zostaje w stodole przez całe życie, by osiągnąć wyższy poziom produkcji. Jeśli rolnicy nie zostaną prawnie zobowiązani do trzymania zwierząt na kach przez cały rok, do roku 2015 (szacunkowo), 75% wszystkich krów w Holandii będzie trzymane w budynkach.

Cielęta mięsne

Cielęta mięsne, których jedynym celem jest urodzić się, by zainicjować laktację u ich matek i są hodowane na mięso, w większości osiągną wiek tylko 16 miesięcy. Niektóre cielęta płci męskiej mogą żyć dłużej, ponieważ osiągają optymalną wagę do uboju w późniejszym wieku (około półtora roku).
W niektórych krajach (np. Francji, Niemczech, Belgii) cielęta eksportowane są w wieku około 2 tygodni, by dorastać na specjalnych farmach (np. w Holandii).
Niektóre cielęta umieszczane są w "kojcach", oddzielnych boksach lub klatkach przez całą długość ich krótkiego życia, niektóre są później trzymane w małych zagrodach. Klatki są niewiele większe niż same cielęta. Po dwóch tygodniach cielęta nie mogą się obrócić w małym boksie. W ten sposób, mięśnie cielęcia nie mają szansy się rozwijać, więc mięso pozostaje delikatniejsze. W czasie tego uwizienia, cielę nie otrzymuje żadnej zieleniny do jedzenia, ale karmione jest substytutami mleka z dużą ilością tłuszczu i stopniowo bez żelaza i błonnika, żeby mięso było pozbawione krwi (białe).
Zwierzęta często gryzą pręty swoich klatek albo liżą gwóździe albo własną sierść, próbując zdobyć nieco żelaza. Cielęta, trzymane w zamknięciu, żyją większość dnia w całkowitej ciemności, by pozostały spokojne. Tuż zanim zostaną zarżnięte, cierpią na straszną anemię, mają chroniczną biegunkę i są tak niezdrowe, że takie traktowanie doprowadziłoby je do śmierci, gdyby nie zostały zarżnięte. Klatki miały zostać zabronione w 2004 w Europie.

Kury nioski

Kury nioskiKiedy kurczęta wychodzą ze swoich jajek w wylęgarni, zostają przenoszone do kurnika bateryjnego lub na tucz, w zależności od ich rasy i płci. Młode koguty jako "bezwartościowe" są zabijane dwutlenkiem wgla w plastikowej torbie albo mielone.
Kury żyją około roku, w czasie którego składają około 300 jaj i jedyne co im zostaje to miejsce w rosole.
Jeszcze gorsze są warunki gsi i kaczek tucznych: karmienie przymusowe, by uzyskać "foie-gras" (rm-video).

Kury mięsne

Kury mięsne żyją około 6 tygodni, po czym zostają zabite. W tym krótkim okresie czasu niesamowicie szybko rosną od kurcząt do rozmiarów młodej kury z powodu specjalnego jedzenia. Gdyby żyły dłużej w takich warunkach, przytyłyby dużo za dużo i dosłownie umarłyby z przejedzenia. Zbiór piskląt rzeźnych do ubojuW czasie transportu do rzeźni są gwałtownie wpychane do klatek, co często powoduje urazy skrzydeł i grzbietu. W tak stresujących warunkach transportowane są w (p otwartych)ciężarówkach do rzeźni. By uniknąć dalszych urazów i krwotoków u kur, wiele rzeźni drobiowych używa niższego napięcia elektrycznego do ogłuszania kurcząt niż jest nakazane przez prawo. Miso tych kurcząt sprzedawane jest jako miso kurze, co stanowi symbol oszustwa i okrucieństwa.

Indyki

Przemysłowej hodowli indyki trzymane są tysiącami w małych, ciemnych miejscach. Prowadzi to często do agresywnych zachowań, problemów z apetytem, stresu, wyrywaniu piór i kanibalizmu. Z powodu intensywnej, nierzadko około 40% indyków umiera w pierwszym tygodniu życia! Celem hodowli jest tak szybkie utuczenie indyków jak to możliwe. Polityka hodowlana skupiona jest na dużym tempie wzrostu. Ekstremalnym następstwem takiej hodowli jest niemożność naturalnego łączenia w pary. Samce są za ciężkie, wobec czego samice mogą mieć potomstwo jedynie w drodze sztucznego zapłodnienia.

Norki

Wiosną młode rodzą się w klatkach. Po siedmiu miesiącach (gdy zwierzęta mają futro zimowe) są zabijane i obdzierane ze skóry. Swoje krótkie życie spędzają w dużo za małych klatkach. Nie mogą biegać, chować się ani uciekać. Nie mają do dyspozycji wody do pływania ani polowania na ryby. Mają jedynie poidełko w klatce. Norki są drapieżnikami i mają te same potrzeby co ich krewniaci żyjący wolności. Nic dziwnego, iż nuda i frustracja przyprawia je o utratę zmysłów. Przejawiają to w nienaturalnym zachowaniu. Na zachowanie to składa się nieskończone powtarzanie zbędnych ruchów (można porównać to z zachowaniem drapieżników w złych ogrodach zoologicznych, gdy chodzą nieprzerwanie tam i z powrotem). Ponadto, norki często gryzą własne ogony lub futro. Często chodzą w kółko lub nieprzerwanie obracają główki wokół poidełek.

Króliki

KrólikiKrólice (samice królików) są wyłącznie jednorazowego użytku. Kiedy samica nie może urodzić siedem miotów w roku, jest usuwana. Procent wymiany królic wynosi około 90%! Ponadto, rocznie z powodu chorób zabija się około 55% samic. Oznacza to, iż procent wymiany królic wynosi 145%!
Wśród młodych królików panuje duża śmiertelność; około 15% młodych umiera nim zostaną zabrane matkom. Następnie, umiera ich około 10%. Są to przerażające liczby, spowodowane głównie strasznymi warunkami chowu tych zwierząt w intensywnych hodowlach.

Międzynarodowy transport zwierząt

Na naszej stronie wideo pokazujemy, jak wszystkie przejawy maltretowania zwiększają się w trakcie międzynarodowego transportu, który trwa dniami. Zwierzęta takie jak owce transportowane są np. z Anglii do Grecji, gdzie są zarzynane bez znieczulenia. Konie i osły z Litwy zarzynane są we Włoszech. Świnie z Holandii są również transportowane do innych krajów, np. do północnych Włoch, gdzie są zarzynane tylko po to, by mięso wróciło na rynek holenderski pod nazwą "szynka parmeńska".
W celu uniknięcia wymiotów, zwierzęta są często nie karmione dzień przed transportem. Zwierzęta są, w bardzo agresywny sposób, zaganiane z ciemnych obór do ciężarówek. Jeszcze przed rozpoczęciem transportu, zwierzęta są bardzo zestresowane. W wielu krajach Europy południowej zwierzęta zabijane są bez znieczulenia lub z niewystarczającym znieczuleniem. Lecz również w holenderskich rzeźniach wiele kur spotyka taki los. Również rytualny ubój Muzułmanów odbywa się często bez znieczulenia, co powoduje cierpienie.
Delfiny często plączą się w sieci, które mają długość kilku mil, z których nie mogą uciec, i skazane są na powolną śmierć przez utopienie.

Rybostwo

DelfinPrzy użyciu sieci trałowych, apane są nie tylko pożądane ryby. A nawet gorzej, 70% schwytanych zwierząt wyrzucane jest z powrotem za burtę, ponieważ są zbyt małe, by można je legalnie sprzedać lub ponieważ osiągnięta została wyznaczona ilość lub ponieważ nie są interesujące, w handlowym znaczeniu. Wyrzucane ryby są często zgniecione na śmierć, zaduszopne lub zabite w inny sposób. Jeśli kogoś nie wzrusza cierpienie ryb w czasie połowów, powinien wziąć pod uwagę inne chwytane zwierzęta, np. ssaki jak delfiny, które często chwytane są w czasie połowu tuńczyków.
Sieci trałowe niszczą dno morskie, naruszając w ten sposób, na długo, równowagę całego ekosystemu. Morza są niemalże opróżnione, a ich równowaga biologiczna całkowicie zakłócona. W chwili obecnej ilość ryb szacuje się na 50% ilości sprzed kilku dekad. Ryby nie tylko są owione, są również hodowane. Niektóre, jak łososie, hoduje się w ogromnych pływających zbiornikach; taki sposób hodowli jest taki sam jak w gospodarstwach produkcyjnych wraz ze wszystkimi ich wadami.

Porada dla Twojego obszaru językowego

Większość naszych artykułów jest napisana w języku holenderskim. Zapraszamy do eksploracji holenderskiego mapy witryny i korzystania z funkcji tłumaczenia w Google Translate. W ten sposób będziesz mógł przeczytać naszą wiadomość na temat praw zwierząt, sprzeciwów wobec intensywnej hodowli zwierząt i innych tematów w Twoim własnym języku.

Oto adres URL, który tłumaczy mapę witryny dla Ciebie.
https://animalfreedom-org.translate.goog/paginas/zoeken/sitemap.html.


logoAnimal Freedom Foundation.

Autor .

Oświadczenie o ochronie prywatności.

Wróć na górę