Przemysł za zwierzętami

Przemysł zwierzątek domowych

Obecnie istnieje cały przemysł zwierzątek domowych. Dotyczy to nie tylko hodowli, łapania i chowu, ale także produkcji karmy, klatek i zabawek.
Świnka morska w swojej klatce
Świnka morska w swojej klatce. Jej "terytorium" wynosi około 0,15 m² (30x50 cm). W naturze byłoby to co najmniej 200 m², ponad 1250 razy więcej.
Zwierzęta hodowane są, aby zaspokoić wymagania ludzi. Specjalne strategie marketingowe mają na celu przekonanie coraz większej liczby ludzi do kupowania uroczych zwierzątek. Podobnie jak w normalnym gospodarstwie produkcyjnym, wzrost sprzedaży powoduje nasilenie hodowli wraz z wszystkimi jej strasznymi konsekwencjami.
Królik angora
Królik angora. Jeden z wielu obecnych króliczych "modeli". Ludzie określają, czego chcą, i modyfikują zwierzęta w procesie nieodpowiedzialnej hodowli. Interesy zwierząt są mało istotne.
Niektóre gatunki, szczególnie egzotyczne, są porwane ze swego naturalnego środowiska. Tylko w samym Holandii każdego roku importowanych jest 22 miliony zwierząt. Średnio jeden do trzech procent tych egzotycznych zwierząt umiera w czasie transportu i chowu, co oznacza od 220 do 660 tysięcy zwierząt. Wliczając ptaki, umieralność może wynieść nawet 50-60%. Gdy zwierzę przetrwa wyczerpującą podróż, zamykane jest do końca życia w klatce, tylko dla naszej przyjemności. Wiele zwierząt, takich jak ptaki, króliki, świnki morskie i ryby, spędza całe życie na skrajnie małych przestrzeniach. Sytuacja taka jest dla nich nienaturalna i trudno im przejawiać normalne instynkty.
Królicza klatka
Przestrzeń życiowa królika w tej "przestronnej" klatce wynosi niewiele ponad 0,5 m² (52 x 107 cm). Jest to około 9 kartek formatu A4. Dzikie króliki zamieszkują habitaty o około 300 m², czyli 600 razy większe! Zwierzę spędza całe życie w klatce, gdzie nie może przejawiać naturalnych zachowań, jak kopanie tuneli, kontakt z innymi królikami czy zachowania seksualne.
Gdy ludzie znudzą się swoimi zwierzętami, zabijają je (tak jak rybki spuszczane z wody w toalecie) lub puszczają na wolność (żółwie, króliki), co oznacza dla nich śmierć, ponieważ nie są przystosowane do życia na wolności. Zwierzęta wychowywane są tak, aby zależeć od człowieka i często nie są w stanie same znaleźć jedzenia. Jeśli mają "szczęście", zostają oddane do schroniska.

Schroniska dla zwierząt

Wiele zwierząt kończy w schroniskach, gdy ludzie nie mogą lub nie chcą już się nimi zajmować. Dzieje się tak z około 2% psów i kotów.
Kot w schronisku
Opiekunka w schronisku dla kotów. Zwierzęta te zostały tu podrzucone, ponieważ ludzie nie mieli już czasu, ochoty lub możliwości dłużej się nimi zajmować.
Zwierzęta oddawane do schronisk mają szczęście, ponieważ zdarza się, że ludzie porzucają je gdziekolwiek, nawet w lesie. W schroniskach żyją w klatkach, pojedynczo lub w grupach, lecz tak czy inaczej, klatki są zbyt małe, by zwierzęta mogły zachowywać się naturalnie. Koty, ale także często psy, są kastrowane. Zwierzęta nie mają wyboru i muszą czekać, aż ktoś uzna je za wystarczająco urocze, ładne lub smutne, by zabrać do domu. Gdy schroniska są pełne, zwierzęta są uśpione, by zwolnić miejsce.
Pies w schronisku
Pies w schronisku
Złota rybka w kulistym akwarium
Akwarium
Czy miska ze złotą rybką jest przyjazna dla zwierząt?

Czy wolno nam nakładać na zwierzęta takie ograniczenia?

Poszukajmy odpowiedzi na to pytanie, zadając następujące: Dlaczego ludzie chcą trzymać w domu zwierzęta?

Ten artykul jest czescia serii poswieconej adopcji zwierzat domowych. Ponizej spis tresci dla tej serii.

Spis tresci

Zwierzęta w domu.

Przykład: pies

Historia psa.
Pies współczesny.
Psy cierpią kosekwencje nieodpowiedzialnej hodowli.
Negatywne skutki dla psów.

Człowiek

Dlaczego ludzie chcą trzymać zwierzęta w domu?
Negatywne skutki dla ludzi.
Cena jaką płacą zwierzęta trzymane w domu.

Wniosek?

Ukochane zwierzaczki?